Som dosť (?)

Tento článok vyšiel z pera (klávesnice) blogerky Báry a je to rozhodne suppa nápad. Zapojilo sa zopár ďalších blogerov/riek a skúsim to teda i ja, čo z toho vyjde… lebo to ešte ani sama netuším. Zamyslím sa pred odchodom do PK, nech tu aj niečo je…


Údajne som dosť bojovná, aspoň to o mne tvrdia. Prežila som po predčasnom pôrode cca 2 mesiace v inkubátore, prežila som, hoci stále nepredýchala, nejaké veci z detstva, dostala som sa cez ťažšiu pubertu. Hoci ťažko a so sústavnou sebaľútosťou (?) prežívam boj s HPO a BAP a diabetom. Vyše 7 rokov, pričom tuším budhizmus si myslí, že po tých siedmych rokoch by som mala jedného dňa vstať s úsmevom a s tým, že som zdravá ako rybička.

Jo, iste. Bull**it.

Boli však ľudia, ktorí mi odjakživa podkopávali sebavedomie, sebaúctu, seba-… A ja som im verila. Napokon, čo som aj mala robiť? Malá, naivná, dôverčivá. Hovorili, opakovali mi, že nie som dosť dobrá, pekná, šikovná, snaživá,… A hoci mi mnoho z nich zo života zmizlo (thank God!), ťahá sa to so mnou doteraz.

Spôsobilo mi to zosypanie osobnosti, v neskoršom období sklony k anorexii, samovražedným sklonom a pokusom, pričom nie som dosť schopná ani na to, dokonať to suicídum. Což je asi tristné, no keďže som stále hospitalizovaná v PK, nemala by som také písať. Tož nič.

Všetko si dávam za vinu, a tak mám teraz dojem, že si za to celé predsa môžem sama (- iste -), (- drž zobák -), a tak je mojou vinou, že nie som dosť. Vo všetkom. Ale… fakt… je to tak? A čo takto povedať si presný opak?

SOM DOSŤ

Som pekná. Vraj. They say.
Som inteligentná. Hádam. They say.
Som dobrá v cosplayi. Možno. They say.
Som dosť dobrá v písaní. Teoreticky. They say.
Som šikovná a mám pár užitočných skillov. Dúfam. They say.

Ale mám sa riadiť (len) tým, čo vravia oni/y? Prečo si nepoviem sama, že v tomto a tomto som dosť taká a taká? Kto iný mi za mňa v zrkadle povie, že som dosť + pozitíva?! A verím, tentoraz úprimne, že dokázať si to povedať a mnohých poteším.

Možno, že po publikovaní tohto článku sa dokážem na seba v zrkadle konečne usmiať aj bez toho, aby som mala na ksichte hafo mejkapu od vizážistky alebo bola hypomanická, kedy vládnem svetu. Áno, lebo…

#SOMDOST

A ty tiež si, ver mi. Nevymýšľam si, neklamem, nemám prečo. Si dosť dobrá/ý, šikovná/ý, etc. Spolu by sme mohli dobyť svet, len to chce trochu snahy a veriť, že si

… že si dosť

Prosím, ver! Trebárs si to opakuj v spomínanom zrkadle, maj niekoho, kto ti to rád a presvedčivo povie. Možno len v tvojej hlave, ale nájdi ten hlások a dovoľ mu byť k tebe dobrý.

Ako hovorí i Bára na konci článku, zdieľaj článok s tými, ktorí to potrebujú, či napíš svoj vlastný a buď dosť.

Dosť čo? Sám(a) pre seba užitočný/á, pre druhých prospešný/á a maj sa rád/rada.

Lebo viem, a kdesi to tušíš i ty, že si dosť.

Váš pekný a milý nezmar Sonya :o)

5 (100%) 1 vote

5 thoughts on “Som dosť (?)”

  1. Milo si to napísala, hlavne ten koniec lúčenia sa mi páči.
    Ale celý koncept mi príde ako iné pomenovanie pre selflove. Ku ktorému sa teda nebudem vyjadrovať lebo to bude komentár na zabitie sa :D…
    Je prirodzené, že máme o sebe pochybnosti. Nikdy sa ich nadobro nezbavíme. Ale hej, každý človek tu je na niečo predurčený len treba nájsť správnu niť. Takže áno, každý je dosť. (nemôžem si pomôcť ale znie to strašne hlúpo :D)

  2. Díky, že ses tématu ujala! :) Máš pravdu: ostatní můžou říkat tisíc věcí, ale dokud nedokážeme sami sobě říct „jo, jsem dost pěkná/chytrá/cokoliv“, nebude to stačit. :)

  3. Skutočne krásne napísané. Tiež o sebe často pochybujem či som dosť. Asi kvôli tomu, lebo rozmýšľam, či si ostatní myslia, že som dosť.
    Inak, strašne zle sa mi čítalo, ten text je moc svetlý. Ale to je len môj problém, normálnemu človeku to asi príde v pohode.

  4. Je super, že sa tejto témy ujalo toľko šikovných blogeriek. Bára za ňu určite dostane nobelovku. Fajn článok Lara .. :)

Ďakujem za komentár, postavím ti na záhrade svätyňu!