Diabetes & hraničná porucha osobnosti

Život s hraničnou poruchou osobnosti

Článok je reakciou na ten na blogu koi-the-fish.blog.cz (alebo skôr na komentáre?).
Takže. Ľudia. Teraz vám hraničiarka, ktorá má s HPO-čkarmi dosť skúseností vysvetlí, ako to u nás chodí. Už dávnejšie som práve pre nás spísala báseň Prestaň sa ľutovať, prípadne textík na Facebooku na tému Serte už na to, že ste psychicky chorí. Nestačí vám? Tak poďme ďalej.
—————–
Za HPO-čkou, alebo teda BPD, ak chcete (to druhé je anglická skratka z borderline personality disorder) častokrát stojí sakra veľká nepríjemnosť v detstve. Zneužívanie, týranie a tak podobne. Nikto z nás s HPO-čku nepýtal a nemôžeme za ňu. Je to pošahaná osobnosť, trochu odbornejšie porucha osobnosti, ani nie choroba. A určite s ňou nie sme pupok sveta, ako si radi/y myslíme.
—————–
Naším problémom, naozaj veľkým, je sebaľútosť. Nesmierna. „Och, bože, ja som také chúďatko, že musím denno-denne trpieť s HPO.“ Alebo „ja za to nemôžem, ja mám HPO, fňuk!“ Kua, čo? To druhé mi dvíha tlak do (búrlivých) výšin. Zapamätajte si, hraničiari: Psychická choroba/porucha je to, čo máte. Nie to, čo ste. Tak prečo sa správate tak skur…ne divne?!
—————–
Ak sa práve neľutujeme, tak sa na HPO-čku vyhovárame. Áno, k tomu patrí tá druhá veta v predošlom odstavci. Zapamätajte si, hraničiari, že vy predsa nemusíte uuukrutne trpieť a zvíjať sa v psychických mukách. Existujú lieky a predovšetkým psychoterapia, a sakra sa nevyhovárajte na to, že vidíte čiernobielo a preto ste tam prestali chodiť. Nie. Vy sa len chcete naďalej ľutovať.
—————–
Vieme byť totálne mrchy, manipulujeme, vydierame – napríklad tak peknými pokusmi o samovraždu, pričom si samozrejme dávame pozor, aby sme to neprepískli, lebo my nechceme skutočne umrieť, ou, ani náhodou. Áno, depresie sú zlá vec, ale keď mi hodíš krabičku s liekmi o hlavu s tým, že na Modrom koníkovi si čítal(a), že z teba spravia zombie, budeš ako robot a blah-blah, tak si ich vyžer! To sú totiž skutočne bullshity, a je to len tvojou vymytou hlavou, že im veríš.
—————–
Hraničiari vedia byť naozaj, naozaj zlí. A úplne schválne. Potom sa samozrejme na HPO vyhovárajú, to už sme si povedali, ale neverte im. Áno, splitting, teda čiernobiele videnie sveta je nepríjemná vec, lenže vy sa skutočne nemusíte nechať poruchou zmietať a ovládať. Nemusíte. Vy to len robíte, lebo ste pohodlní a robí vám to dobre.
—————–
Sťažujeme si (rovná sa ľutujeme sa), že nás všetci opustili a nikoho nemáme? A čo si myslíš, že ako s tebou má niekto vydržať, keď ho/ju podchvíľou posielaš dočerta, bezdôvodne nenávidíš, ubližuješ a ešte raz ubližuješ? Lebo v tom sme my majstri. Možno ani nechceme, ale tak kvôli tomu padaj na terapiu, aby si sa priučil(a) sebaovládaniu, nie snáď?
—————–
To, že máme psychickú poruchu, z nás nerobí vôbec nikoho výnimočného, my si to ale radi/y myslíme a oháňame sa tým na každom kroku. „Hej, ja mám HPO, kto je viac?“, presne tak sa správame. Dočerta, tak už na to kašlite. Naučte sa žiť v ježej koži (narážam na knihu Hraniční porucha osobnosti od Rohra) a prestaňte si svoju frustráciu z toho, že musíte tak hroooozne trpieť, vybíjať na ostatných.
—————–
Hraničiari nebývajú dobrí ľudia. Bolo im ublížené, a tak ubližujú. Majú na to právo? Nie.
—————–
Teraz sa na mňa pokojne môže vyrútiť banda vyššieopisovaných hraničiarov, že sa ukrutne mýlim a nič o tom neviem (ha) a blah-blah, ale až si raz nastavia zrkadlo a uznajú, že sa správajú ako idioti, zatlieskam im. Prijímam, že takí nemusia byť všetci a tých, ktorí sa snažia so sebou niečo robiť, uznávam, ale poväčšine sú to sebaľutujúce chúďatká, ktoré sa nevedia zo svojej čiernobielej ulity vyhrabať. Gratulujem, ale ste toho v živote dokázali veľa.

Nielen tombraiderovská cosplayerka, stále dúfajúca "spisovateľka", pôvodne pravidelná návštevníčka psychiatrie, depresívna i hypomanická, divná a náladová.

6 komentárov

Ďakujem za komentár, postavím ti na záhrade svätyňu!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BLOG IDEY O MNE 101 CIEĽOV ZA 1001 DNÍ TOP 7 TVORBA KNIHY DIA & HPO KONDIČNÝ DENNÍK KONTAKT
%d blogerom sa páči toto: