Diabetes & hraničná porucha osobnosti

Diabetes a hlupci v PL

Ako som písala v článku Čo by som zlepšila v PL, na psychiatrii ani len netušia, čo je to diabetes. Nemajú predstavu, čo je to inzulínová hojdačka, vôbec ich nenapadne, že inzulín musí byť podaný za každých okolností, nech má človek glykémiu hoci i 0,9 mmol/l. To sa mi podarilo dvakrát a oba razy som si inzulín pichla… a som stále tu.
Na psychiatrii v *zákaz reklamy* nemajú ani šajnu, že Actrapid sa pichá na deň a Lantus na noc. Človek, ktorý je údajne hlavným diabetológom mi svojho času naordinoval dávky ako pre 100-kilového chlapa.
Čo si nemôžem odpustiť podotknúť, je to, že na Slovensku chýbajú diabetológovia, no pritom táto choroba má svoje pevne dané princípy, ktoré každý diabetik musí zvládnuť sám. Keďže však v PL ste vydaní hlupcom napospas, musíte znášať, že raz či skôr viackrát sa musíte obávať o život. Sebakriticky musím dodať i to, že moja cukrovka je rozkolísaná, ale to je poruchou osobnosti, ktorá ma necháva mať sa na háku, nie preto, že by som princípy nepoznala! Koniec koncov, presne o 9 dní to bude 20 rokov odvtedy, ako mi DM (diabetes mellitus) diagnostikovali.
Jediné miesto, kde je v súčasnosti u nás možné dať sa efektívne dokopy je NEDÚ: Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni. Mala som a musím tam ísť, ibaže niee, ja lietam po PL. A tam očakávať fundovaný prístup v oblasti cukrovky je nonsens!
Večer 23.1. ma doviezli do PL. Snežilo, pred budovou sa romanticky ozývali len kroky záchranárov z RZP-čky a hrkanie vozíka, na ktorom úplne neromanticky ležala Sonya spútaná ako múmia. Keďže som pred príjazdom sanitky bola značne agresívna a museli ma držať štyria, uzemnili ma Apaurinom. Keď však RZP-čka a privolaná polícia dofrčali, zmobilizovala som sa opäť, a tak ma priviazali, ako sa len dalo.
Po príjazde do PL, keď som smutne hľadela na sneh, kým ma viezli tých pár metrov na uzavrené oddelenie, som už bola pokojná. Bohvie však, čo povedali už predtým na oddelení, pretože ma tam čakala utešená posteľ s dvojicou popruhov – na ruky a na nohy. Veľmi utešene spútaná som sa teda ocitla v cvokhause, už cca 11. raz, preto by ma tieto metódy nemali prekvapovať. O týchto „zvykoch“ som predsa písala i v článku Sieťové postele a priväzovanie.
Veľmi rýchlo som sa oslobodila a bol pokoj. Lenže…
Lenže akoby na tom vôbec nezáležalo, nepichli mi nočný inzulín. T.j. cca od 22:00 som nebola pokrytá inzulínom a ketoacidóza sa mohla veselo začať rozbiehať. Ráno som ovracala polku oddelenia, ako som už šla do metabolického rozvratu, ale i keď by som postupne šla do kómy, za ktorou nemilosrdne nasleduje len smrť, oni by sa len čudovali: „Jéé, a to čo sa jej stalo?“
Ako vravím, zvracala som, no kým sa mohli pridružiť ďalšie komplikácie absolútneho deficitu inzulínu, ten sa im konečne uráčilo pichnúť mi a po cca 45-tich minútach, keď tento hormón zaúčinkoval, sa moje telo upokojilo.
A teraz, aby ste boli v obraze. Diabetická ketoacidóza bola hlavnou príčinou smrti pred tým, než sa začali podávať inzulínové injekcie. Ketolátky znižujú pH krvi, pričom hodnota pod 6,6 je smrteľná. Medzi komplikáciami pri diab. ketoacidóze sa objavuje napr. opuch mozgu, pľúc či infarkt myokardu. Celkovo tento utešený stav vedie na ARO, pokiaľ teda človek nechce zomrieť.
Viete, neviem, či to v PL robia naschvál alebo sú fakt až tak… ehm. Možno si tým chcú len otestovať, nakoľko chcem naozaj zomrieť, možno by o pár hodín prišla vysmiata sestrička s inzulínovým perom a zašvitorila: „To ste sa ale zľakli, však?“ Keďže presne toto sa mi ale stalo, tá prekliata sestra zahlásila to, čo som práve napísala – akoby to bola len hra – a keďže v noci z 23. na 24.1.2016 neprišiel nik… obávam sa, že prísť na psychiatriu ako diabetik sa takmer rovná samovražde. Takže sa ani o nič nemusíte pokúšať, radi vás odpravia rovno v liečebni.
Váš znechutený nezmar Sonya

Nielen tombraiderovská cosplayerka, stále dúfajúca "spisovateľka", pôvodne pravidelná návštevníčka psychiatrie, depresívna i hypomanická, divná a náladová.

2 komentáre

  • H A.

    Nevím jak to na Slovensku chodí , ale tohle je dost zsadní zanedbání. Jak vůbec mohou vykonávat práci v nemocnici , když nemají základní informace .

  • Sonya

    [1]: Buď si istý, že na Slovensku to chodí mizerne. A som teraz zvedavá, ako to dopadne s vládou, momentálne sa zdá, že sa bude musieť vytvoriť úradnícka, čo je ale asi najlepšie.

Ďakujem za komentár, postavím ti na záhrade svätyňu!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BLOG IDEY O MNE 101 CIEĽOV ZA 1001 DNÍ TOP 7 TVORBA KNIHY DIA & HPO KONDIČNÝ DENNÍK KONTAKT
%d blogerom sa páči toto: